Pagrindiniai baseinų įrengimo momentai.
Plaukimo baseinai paprastai irengiami arba lauke prie namo, arba pastato viduje. Prieš pasirenkant baseiną, svarbu nuspręsti, kokio tipo jis bus ir iš kokių medžiagų daromas. Yra du baseino tipai - su persipylimo sistema (1nuotrauka) ir su skimerine sistema (2 nuotrauka). Pirmasis baseino tipas yra modernesnis, gražesnis (vanduo yra lygiai su grindimis), bet taip pat - sudetingesnis ir brangesnis. Gana populiarūs yra baseinai su skimerine sistema (dėl paprastumo įrengiant ir palyginti nedidelės kainos). Skimeriniai lauko baseinai gali būti ne tik betonuojami, bet ir gaminami iš polipropileno, surenkami iš plieninių lakštų, karkasinio tipo skardiniai ar medinio korpuso. Beje, visi betoniniai baseinai iš vidaus yra klijuojami plytelėmis arba padengiami specialia hidroizoliacine - apdailine danga „Alkorplan“ arba kitų gamintojų. Lietuvos klimato sąlygos yra gana atšiaurios, taigi lauko baseinus klijuoti plytelėmis nerekomenduojame.
Vienas iš svarbesnių faktorių renkantis baseiną yra jo dydis ir forma. Nuo baseino dydžio labai priklauso įrangos komplektacija ir kaina. Populiariausi betonuojami baseinai yra kvadrato formos, kadangi tokį baseiną lengviau pagaminti bei pritaikyti jam uždengimą. Polipropileniniai baseinai labiau perkami ovalo formos.
Baseino vandens valymo įranga suteikia galimybę ilgą laiką naudotis baseinu, nekeičiant vandens. Vandens valymas ir priežiūra baseine yra technologiniai procesai, todel Jūsų dalyvavimas procesuose yra būtinas. Įranga gali dirbti automatiniu rėžimu arba procesai yra valdomi rankiniu būdu.
Filtracija.
Baseino vandens kokybė turi atitikti reikalavimus, keliamus geriamam vandeniui. Tai užtikrina mechaninis vandens valymas, naudojant filtrą, kurie užpuldyti kvarciniu smėliu, AMF, stiklo rutuliukais ir cheminius vandens priedus. Vandenį valant pašalinami ištirpę organiniai nešvarumai, dulkės, mikroorganizmai, todėl vanduo koaguliuojamas, filtruojamas, dezinfekuojamas. Vandens prafiltravimas plaukiojimo baseinui - 1 kartas per 4 val. Filtru sulaikytos medžiagos turi būti pašalinamos atgaliniu plovimu. Filtrai plaunami pagal gamintojų instrukcijas, plovimo laikas - apie 1-2 min. Praplovimas gali būti automatizuotas. Filtras turi turėti autonominį siurblį, kuris parenkamas pagal filtro parametrus. Filtravimosi kokybę apsprendžia kvarcinio smėlio įkrovos kiekis filtre. Filtrus rekomenduotina parinkti atsižvelgiant į planuojamą baseino apkrovimą ir baseino paskirtį (privačiam ar visuomeniniam naudojimui).
Baseinuose su persipylimo sistema (vanduo baseine lygiai su grindimis) filtracijai baseino vanduo paimamas per visu perimetru esantį persipylimo lataką. Vykstant vandens cirkuliacijai, vanduo lataku subega į persipylimo rezervuarą (balansinę talpą) iš kurio siurblys pasiurbia vandenį į filtraciją. Prasifiltravęs vanduo grąžinamas į baseiną per dugne ar sienelėje esančius purkštukus. Vandens balanso rezervuaras betonuojamas ir įrengiamas žemiau baseino vandens lygio, jis turi būti uždaras arba uždengtas, su išsiliejimo per kraštus apsaugančia sistema. Vandens lygis rezervuare turi būti griežtai kontroliuojamas automatiškai ir turėti avarinį persipylimą. Baseinuose su skimerine sistema ( vanduo paprastai būna 13-15cm žemiau bortelio lygio) filtracijai vanduo pasiurbiamas per skimerį, o prafiltruotas vanduo iš karto grižta i baseiną. Ši sistema yra paprastesnė nei su persipylimu.
Filtravimo įrenginių patalpos turi būti suprojektuotos taip, kad atitiktų pasirinktą filtrų konstrukciją.
Cheminių medžiagų vandens priežiurai dozavimas.
Dėl užkrečiamų ligu prevencijos, veikiant baseino vandens valymo irenginiui (netgi tuomet, kai vonios yra uždarytos) turi būti įmaišoma chloro arba kitų dezinfekcijos medžiagų. Plaukimo, maudymosi, nardymo baseinų laisvo liekamojo chloro koncentracija turi būti 0,5-2,0mg/l. „pH“ vertė turi būti 7,0-7,4. Kiekviename plaukimo, nardymo, vaikų, karšto vandens sūkuriniuose, šalto vandens pasinėrimo baseinuose turi būti įmontuotas automatinis laisvo liekamojo chloro, pH dydžio nustatymo ir užrašymo įrenginys. Papildomai vanduo yra koaguliuojamas automatiškai įmaišant koaguliantą. Chemikalų dozavimo ir filtravimo įranga gali būti vienoje patalpoje.
Vandens šildymas.
Vidaus baseine temperatūra turi būti: vasarą 25-270C, žiemą 26-28 laipsniai.
Vanduo vidaus baseinuose dažniausiai šildomas šilumokaičiu pro jį pratekant baseino vandeniui. Vanduo šildomas, kol vyksta baseino vandens cirkuliacija. Iki šilumokaičio turi būti atvestas termofikacinio paduodamo ir grįžtamo vandens kontūras, kurio temperatūra minimum 50- 60 C. Šilumokaitis parenkamas atsižvelgiant į baseino parametrus. Termostatu nustatoma norima baseino vandens temperatūra.
BASEINŲ TIPŲ SCHEMA
1 nuotrauka. Baseinas su persipylimo sistema, kai aplink baseiną ar dalinai yra įrengtos persipylimo grotelės, vandens lygis su grindimis.
2 nuotrauka. Baseinas su skimerine sistema, kai vandens lygis yra žemiau apie 10-15 cm nuo baseino krašto.
Baseinų įrengimo klausimais, prašau, kreiptis, pakonsultuosime, patarsime, padėsime. Skambinkite telefono numeris 865672514, rašykite el.paštu: [email protected] arba mus rasite Zietelos g. 3, Vilnius.
Su preliminariais betoninių baseinų įrengimo pasiūlymais galima susipažinti čia: https://www.baseinaifontanai.lt/baseinai/baseinai-lauko-vidaus/betoniniai-baseinai/
Pagarbiai,
Dainius Cicėnas
Direktorius
UAB "Baseinai ir fontanai"
Zietelos g.3, Vilnius, LT-03160
Mob. +(370) 656 725 14
El.paštas: [email protected]
Svetainė: www.baseinaifontanai.lt
Baseinai, fontanai, įranga, chemija